Bugun...Başkan Erdoğan'dan öğrencilere burs müjdesi
Tarih: 13-10-2018 21:34:24 + -


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erciyes Üniversitesi Akademik yılı açılışında konuştu. Burslarla ilgili açıklama yapan Erdoğan, lisans öğrencilerinin 500 lira burs alacağını belirtti.


Başkan Erdoğan'dan öğrencilere burs müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erciyes Üniversitesi Akademik Yıl Açılış  Töreni'ne katıldı. Konuşmasına tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı  Erdoğan, üniversite öğrencilerine, akademik ve idari personeline yeni akademik  yılda başarılar diledi.

Kayseri'de bugün dolu bir gün yaşadıklarını ve Milli Savunma Bakanı  Hulusi Akar'ın desteğiyle yapılan caminin açılışını yaptıklarını anımsatan  Erdoğan, külliye olarak inşa edilen caminin, Kayseri'ye bir farklılığı  kazandırmış olacağını söyledi.

Toplu açılış töreninde ise tek seferde toplam bedeli 1 katrilyon 640  trilyon lira olan 137 kalem eserin açılışını yaptıklarını dile getiren Erdoğan,  bu eserler arasında Erciyes Üniversitesinin Spor Bilimleri Fakültesi ek binası ve  antrenman salonlarının da bulunduğunu bildirdi. Erdoğan, tüm bu yatırımların  Kayseri’ye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti.

Kayseri'nin sanayide, ticarette ve üretimde Türkiye'nin lokomotif  şehirlerinden biri olduğuna işaret eden Erdoğan, şehrin, hayırseverlerin  eserleri, müteşebbislerin ve kamunun yatırımlarıyla büyümeye, kalkınmaya ve  Türkiye'nin cazibe merkezlerinden biri olmaya da devam edeceğini söyledi.  Erciyes Üniversitesinin de bu süreçte şehrin ekonomik, ticari ve  kültürel hayatının gelişmesi için her türlü katkıyı vereceğine inandığını  vurgulayan Erdoğan, "Şu gerçeği hepimiz çok iyi biliyoruz; üniversitelerin destek  olmadığı, öncülük etmediği bir kalkınma hamlesinin hedefine ulaşması mümkün  değildir. Halktan kopuk, şehrinden kopuk, ülkenin ve milletin dertlerinden kopuk  bir üniversitenin ne kendisine ne de memlekete bir faydası olur." diye  konuştu.

Erciyes Üniversitesinin bu noktada rüşdünü ve başarısını ispat etmiş  bir kurum olduğunu  söyleyen Erdoğan, üniversitenin yıllardır akademik  çalışmaları yanında Kayseri'nin ekonomik ve sosyal hayatına da damga vurduğunu  ifade etti.

Üniversite-sanayi iş birliğinin en güzel örneklerinden birinin  Kayseri'de sergilendiğini belirten Erdoğan, "Erciyes Üniversitesi akademik  özgünlükten ve kaliteden taviz vermeden pratiğin yani gerçek hayatın bir parçası  olmaya daima önem vermiştir. Bu çabaların Kayseri'nin Orta Anadolu'nun bir üretim  üssüne dönüşmesinde, müteşebbislerimizin yurt dışına açılmasında büyük rolü  olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Üniversitemizin de destekleriyle Kayseri  sanayisi Anadolu kaplanları dediğimiz başarı hikayesine imza atmıştır." diye  konuştu.

Erciyes Üniversitesinin 53 bin öğrencisi içerisinde, 105 farklı  ülkeden bin 717 misafir öğrencisinin bulunduğunu dile getiren Erdoğan, "Görüldüğü  gibi Erciyes Üniversitenin kalitesi sadece ülkemizde değil yurt dışında da gayet  iyi biliniyor. Uluslararası öğrencilerin üniversitemize yönelik ilgisinin sürekli  artmasını bunun bir tezahürü olarak görüyorum." dedi.

Şehirle kurduğu yakın ilişkinin üniversiteye de ciddi faydaları  olduğunu söyleyen Erdoğan, Erciyes Üniversitesine ait altyapı ve hizmet  binalarının çok önemli bir bölümünün Kayserili hayırseverler tarafından  yaptırıldığını bildirdi. Başbakanlığı döneminde bu eserlerin bir kısmının  açılışına katıldığını anımsatan Erdoğan, "Kayserili kardeşlerimiz, Erciyes  Üniversitesine 'bizim üniversitemiz' diyerek sahip çıktı ve destek oldu. Böylece  üniversitemiz, kısa zamanda ülkemizin önde gelen yüksek öğrenim kuruluşlarından  biri haline geldi. Bu kazanımın korunmasını da son derece önemli buluyorum.  Önümüzdeki süreçte üniversitemizin hem reel sektörle geliştirdiği iyi ilişkileri  hem Kayserili kardeşlerimizle tesis ettiği o gönül bağını daha da  kuvvetlendireceğine inanıyorum." dedi.

Ülke olarak son 16 yılda çok büyük bir dönüşüm yaşadıklarını, bu  dönüşümün sadece ekonomide, yatırımlarda, demokrasi ve siyasi temsilde değil  üniversitelerin standartlarında da pek çok başarıya imza attıklarını dile getiren  Erdoğan, "Son 16 yıldaki değişim sadece üniversite, öğretim görevlisi veya  öğrenci sayılarında gerçekleşmemiştir. Elbette bu alanlarda cumhuriyet  tarihimizin tamamında yapılanlardan kat be kat fazlasını 2002'den bu yana hayata  geçirdik." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 76 üniversiteden aldıkları üniversite sayısını,  206'ya çıkardıklarını, 2002 yılında 2,5 katrilyon lira olan yüksek öğretim  bütçesini 2018 yılında yaklaşık 28 katrilyon liraya yükselttiklerini, 2002'de 494  olan meslek yüksek okulu sayısını 996'ya, 171 olan yüksek okul sayısını 464'e  taşıdıklarını dile getirdi. Üniversite öğrencisi sayısını 1 milyon 656 bin 18'den bugün 7 milyon  616 bine ulaştırdıklarına dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Geçenlerde Almanya seyahatimde sordum, Şansölye bana şunu söyledi,  'yaklaşık 3 milyon üniversite öğrencimiz var' dedi. Bizim işte sayı bakın ortada,  neredeyiz, bizimki de yaklaşık 8 milyon. Belki keyfiyet kemmiyet meselesi,  tartışılabilir, ayrı bir konu. Yani bugün keyfiyette iyi değilsek bile yarın  inanıyorum ki keyfiyette de biz onları yakalayacak ve aşacağız. Bunu kimlerle  yapacağız? Hocalarımızla yapacağız. Onun için bizim güzel bir sözümüz var, 'eser  müessiriyle değerlidir.' Onun için hocalarımız da kendi değerlerini, eserleri  olan öğrencileriyle yükseltecektir. Bu konuda kendilerine büyük görev düşüyor."

ÖĞRENCİLERE BURS MÜJDESİ

Erdoğan, 16 yıl önce burs/kredi olarak ayda 45 lira verildiğini  hatırlatarak, ocak ayından itibaren lisans öğrencisine 500, yüksek lisans  öğrencilerine bin, doktora öğrencilerine bin 500 lira burs/kredi vermeye  başlayacaklarını söyledi. Bu yıl karşılıksız burs verilen öğrenci sayısının 150 bini bulduğunu  kaydeden Erdoğan, 2002'de günlük 50 kuruş olan yurtlarda kalan öğrencilerin yemek  yardımını toplamda günlük 12,5 liraya çıkardıklarını vurguladı.

Erdoğan, 3 bin 567 spor tesisi ve 286 gençlik merkezinde gençlerin  sosyal, kültürel gelişimi için her türlü imkanı sunduklarını belirterek, bütün bu  yatırımların üniversitelerin, öğrencilerin ve ailelerin omuzlarından çok ağır bir  yükü kaldırdığını dile getirdi.

Asıl büyük değişimin üniversitelerin rolünde ve konumunda yaşandığına  dikkati çeken Erdoğan, "Uzun yıllar ülkemizde üniversiteler ya öğrenci  olaylarıyla ya da ideolojik dayatmalarla anılageldi. Özgürlüğün ve bilimsel  düşüncenin merkezi olması gereken kurumlar, daha çok yasaklarla, çatışmalarla,  ikna odalarıyla veya kapılarında gözyaşı döken başörtülü kızlarımızla gündeme  geliyordu." diye konuştu.

Öğrenciliğinin sağ sol çatışmalarının birçok üniversiteyi esir aldığı  kasvetli bir döneme denk geldiğini anlatan Erdoğan, aynı şehirden gelen, aynı  mahallede senelerce birlikte oynamış gençlerin siyasi kamplaşmanın kurbanı  olduğunu aktardı.

"Biz öğrenciye üniversiteyi aratmadık, üniversiteyi öğrencinin ayağına  götürdük." diyen Erdoğan, en büyük başarılarının bu olduğunu söyledi.
Bu haber 292 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI