Bugun...BAKACAK, “MESLEĞİMİZE ÇİRKİN BİR SALDIRI OLMUŞTUR”
Tarih: 06-12-2018 12:51:45 + -


Türk jinekoloji ve obstetrik derneği Kahramanmaraş şubesi başkanı Doç. Dr. Murat Bakacak medyada yer alan, kadın doğum doktorunu hedef gösteren haber ile ilgili açıklama bir açıklama yaptı


BAKACAK, “MESLEĞİMİZE ÇİRKİN BİR SALDIRI OLMUŞTUR”

Bakacak 01 Aralık 2018 tarihinde ‘ameliyatta bant unutulmasına’ ilişkin gerçek dışı haber; hem Kadın Doğum Hekimlerini, hem de tüm Türk Hekimleri arasında büyük tepkilere neden olduğunu ve mesleklerini çirkin bir saldırı yapıldığını ifade etti.

Amniyotik bant hakkında açıklamalarda bulunan Bakacak, “Gebelik kesesi oluşumunda kese içerisinde 1/5000-10000 oranında gözlenen bir gelişme bozukluğu olup sadece tıbbi tanım olarak “bant” olarak nitelendirilir. Anne karnında bulunan bebeklerin içinde yaşadıkları su kesesinin yer yer kalınlaşması olara tanımlanabilir. Bildiğimiz yara bantları veya hastaların ameliyat kesilerine yapıştırılan malzeme olan bantla uzaktan-yakından ilişkisi yoktur. Amniyotik bantlar, nadiren bebeğin anne karnında büyümesi esnasında el, kol ve bacaklarda bazı anormalliklere yol açabilir. Çoğu gebelikte ise hiçbir probleme yol açmaz. Bu problemin gelişiminin, hastanın daha önceki doğumuyla veya Osmaniye’deki meslektaşımızın yaptığı sezaryen ameliyatıyla hiçbir ilişkisi yoktur. Bir önceki ameliyatta unutulan ya da eksik ve veya yanlış yapılan bir durum söz konusu değildir. Böyle bir algıyla ilk doğumunu gayet başarılı şekilde geliştiren doktor arkadaşımıza bir linç hareketi olmuştur” şeklinde konuştu.

 

“OLAYDA BİR HEKİM KUSURU YOKTUR”

 

Mesleğimize gerçekten çirkin bir saldırı olmuştur diyen Bakacak, “Ankara’da hastanın bir sonraki gebeliğinde amniyotik banttan şüphelenince, detaylı muayenesi için bir üst merkeze sevk edilmiştir. Ne hastayı sevk eden hekim ne de bu merkezde çocuğun alınması gerektiği ile alakalı bir açıklama yapılmamıştır. Burada bant lafını gören hastamız, bunu bir bant unutuldu söylemiyle basın yayın organlarına verip haberleştirmesiyle bu noktaya gelindi. Bu olayda bir hekim kusuru yoktur. Basit bir araştırma dahi yapılmadan, hekimlerin görüşünü almadan bu gibi olayların haber yapılmasını doğru bulmuyoruz. Sadece hastanın ve avukatının beyanına dayanarak, kamuoyunda hastanın karnında bant unutulduğuna ilişkin yapılan açıklama hekimlik mesleğini değersizleştiren ve hekimi hedef gösteren kanıtsız bir açıklamadır. Tamamen bilgisizce ve reyting uğruna yapılmıştır. Toplumun sağlığı için fedakârca çalışarak sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarının bu tür açıklamalar ile hedef gösterilmesini kabul etmiyoruz. Bu yayını emeğiyle, kanıyla, canıyla Türkiye’nin dört bir yanında çalışan hekim arkadaşlarımıza bir saldırı olarak algılıyoruz. Ayrıca hekimler üzerinden haksız kazanç elde etmeyi kendilerine ana hedef seçen bu tür art niyetli avukatların, kendi meslek örgütlerince de tespit edilerek gerekli cezaların verileceğini umut ediyoruz” açıklamaları ile sözlerini sonlandırdı.

 HABER-FOTO: MERT POLAT
Kaynak: marasbugun.com

Bu haber 201 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI