Bugun...Ay'ın Herhangi Bir Atmosferi Bulunuyor mu?
Tarih: 08-09-2018 15:42:19 + -


Uzaya açılan kapımız olan, uydumuz Ay'a dair pek çok şey biliyoruz ancak kendimize sorduğumuzda cevabını alamadığımız bazı sorular var.


Ay'ın Herhangi Bir Atmosferi Bulunuyor mu?

Ay, yüzyıllar boyunca insanlığın gökyüzüne dair en çok merak ettiği şeydi. Çok yakınımızdaymış gibi görünmesine rağmen hakkında yüzlerce sene boyunca neredeyse hiçbir şey öğrenemedik ve bu da merakımızı artırdı. Ancak artık Ay'a dair neredeyse her şeyi biliyoruz ve sorularımızın çoğunun cevaplarını bulmuş durumdayız. Bu sorulardan en çok merak edileni ise Ay'ın bir atmosferinin olup olmadığı.

 

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit. Ay'ın bir atmosferi var. Ancak bu atmosfer bizim tanımladığımız gibi, nefes almamıza olanak sağlayan bir atmosfer değil. Ay yüzeyinde, “atmosfer” olarak nitelendirebileceğimiz oldukça ince bir gaz tabakası var. Egzosfer olarak adlandırabileceğimiz bu tabakada, oldukça seyrek bir şekilde dağılmış gaz molekülleri mevcut. Ancak bu moleküller o kadar seyrek durumdalar ki birbirlerine değmiyorlar bile.

Dünya atmosferinde, deniz seviyesindeki bir santimetrekarede yaklaşık 100 milyar molekül varken, Ay yüzeyinde bu sayı santimetrekare başına yaklaşık 100. Ay'ın yüzeyindeki gazların toplam ağırlığı ise 25 ton ve bu rakam bir çöp kamyonunun taşıyabileceği maksimum yük ile eşdeğer. Yani aslında Ay'ın atmosferi neredeyse 'boş'.

 

Apollo astronotları tarafından Ay yüzeyine bırakılan dedektörler sayesinde; argon-40, helyum-4, oksijen, metan, nitrojen, karbon monoksit ve karbon dioksit gibi birçok elementin, Ay yüzeyinde ve atmosferinde mevcut olduğu keşfedildi. Bu araştırmalara ek olarak ise Dünya’da bulunan spektrometrelerle sodyum ve potasyum, Lunar Prospector uydusuyla da radon ve polonyum elementlerinin radyoaktif izotoplarının Ay yüzeyindeki varlığı tespit edildi.

 

Bilim insanları, Ay'daki bu gazların varlığını, Ay yüzeyinin içinde bulunan radyoaktif çürümeden kaynaklanan gaz çıkışına bağlıyor. Hafif gazlar çıkar çıkmaz uzaya uçarken, geri kalanlar Ay’daki seyrek atmosferi yeniliyor. Ayrıca Güneş ışığı, Güneş rüzgarları ve yüzeye çarpan mikrometeroidler de toprağın içinde gömülü kalan gazları serbest bırakıyor.

 

Yine bilim insanlarına göre Ay'ın yüzeyini, atmosferini ve barındırdığı elementleri bilmek; gelecekte gerçekleşecek Ay görevleri için oldukça önemli. NASA'da görevli araştırmacılara göre Ay’daki bu atmosferin nasıl hareket ettiğini ve yüklendiğini çözerek gelecekteki Ay görevlerine çok daha iyi hazırlanılabilir.
Kaynak: webtekno.com

Bu haber 260 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI