Bugun...ATEŞLE MÜCADELE EĞİTİMİ!
Tarih: 12-07-2018 12:23:23 + -


Kimi zaman kritik anlarda ki kurtarışları ile alkışlanan, insan hayatını kurtarmak için her daim tetikte olan itfaiyecilerin, Kahramanmaraş Karacasu eğitim merkezindeki tatbikatlarına katıldık. Görev alanlarında 'ateşin sıcaklığını iliklerinde hisseden itfaiyeciler gerçeği aratmayan yangın söndürme anlarını sizler için görüntüledik.


ATEŞLE MÜCADELE EĞİTİMİ!

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Cahit Küçükönder Türkiye Belediyeler birliği iş birliği içerisinde bu yaz burada itfaiye eğitimi verildiğini söyledi. Küçükönder, ''Türkiye’nin dört bir yanından, 81 ilden itfaiyecilere 20 kişilik gruplar halinde eğitim veriliyor. Biz bu göreve talip olduk. Hem kendi personellerimizi hem de ülkemizin dört bir yanındaki Anadolu’muzdaki Trakya’daki itfaiyecilerimizi eğitmek için burada eğitim sahamızı kurduk'' dedi.

İtfaiye ekipleri burada yangın söndürme eğitimleri alırken, Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi 2018 yılının ilk altı ayında Kahramanmaraş'ta çıkan itfai olayları ve yangınları araştırdı. Kahramanmaraş'ta itfaiye ekiplerinin 6 ayda 1531 yangın'a 865 kurtarma olayına ve 2 boğulma vakasına müdahale ettiği öğrenildi. Bu yangınların 642'sinin Anız, Kuru Ot ve Bahçe yangını olduğu belirtilirken, 18'inin ise Orman Yangını olduğu bildirildi.

81 İLDEN 20 KİŞİLİK GRUPLAR EĞİTİM ALIYOR

İtfaiyecilerin eğitim aldığı alanda açıklamalarda bulunan İtfaiye Daire Başkanı Cahit Küçükönder, ''Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz Türkiye belediyeler birliği iş birliği içerisinde bu yaz burada itfaiye eğitimi vermekte. Daha önce bu eğitim Türkiye’mizde bir tek İzmit Belediyesi tarafından verilmekteydi. Türkiye’nin dört bir yanından 81 ilden itfaiyeciler 20 kişilik gruplar halinde veriliyor ve en az 80 saatlik bir eğitim, iki haftalık dolayısıyla birçok ilin itfaiyecisine zaman gelmiyordu. Ya da çok geç geliyordu. Biz bu göreve talip olduk. Hem kendi personellerimizi hem de ülkemizin dört bir yanındaki Anadolu’muzdaki Trakya’daki itfaiyecilerimizi eğitmek için burada eğitim sahamızı kurduk.'' dedi.

Şu anda 7. Gruba eğitim verildiğini belirten Küçükönder, ''20 kişilik gruplar eğitim alıyor. Burada itfaiyecilerimize, gönüllü itfaiyecilerimize ayrı eğitim veriyoruz. Bu eğitimlerde yangına müdahale de, kapalı alan yangınları, açık alan yangınları, bir fabrika AVM iş yeri yangınında nelerle karşılaşabilirler bunları öğretiyoruz. Bir evde bulunması gereken veya bir fabrikada bulunması gereken birçok şey mevcut 17 tane girişi çıkışı olan bir yer burası. Sıfır görüş açısında 7 kişilik itfaiyeci grubu buraya giriyor. Burada kendi hortumlarını takip ederek aynı kapıdan çıkmak zorundalar. Kaza zedeyi buluyorlar ama bakıyorlar ki oradaki kapıdan dışarıya çıkamıyorlar. Çünkü görüş açısı yok. Diğer kapıya yöneliyor. Oradan buradan derken labirent gibi en son çıkışı bulup kaza zedeyle beraber çıkıyorlar. Burada yüksek ısıda yangına müdahalenin nasıl olduğunu nasıl yapacağını 700, 800, bin dereceye kadar korunan koruyucu elbiseleriyle birlikte solunum cihazlarını takarak tanker yangınlarına karşı nasıl müdahale edilebilir bunu öğreniyor arkadaşlar. Olası bir afette deprem sonrasında nasıl çalışma yapılır kentsel arama nasıl yapılır onun çalışmalarını öğretiyoruz. Yukarıda yine kuyularımız var, kuyuya bir canlı düştüğü zaman nasıl kurtarılır onu öğretiyoruz. Burada yüksek açı kurtarma nasıl yapılır, yani bir dağcı gibi iple tırmanma yapıyorlar'' dedi.

İTFAİYECİLİĞİN ÇITASI YÜKSELDİ

İtfaiyecilik dünyada en profesyonel meslek diyen Başkan Küçükönder, ''Bildiğiniz sat komandosu gibi hatta sat komandosu olmanın ötesinde. Bütün araçları kullanır itfaiyeci yani bir helikopteri, uçağı, gemiyi rahatlıkla kullanır tüm yerde giden araçları tankerini otobüsünü her şeyi kullanır. Doktor gibi ilk yardımını, bir kimyager gibi tehlikeli kimyasalları tanır. Tanıması lazım çünkü yangın yerine gittiği zaman örneğin bir fabrika yangınında neyle karşılaşacağımızı bilmeyiz veya bir tanker çarpışmıştır kaza olmuştur yangın vardır, orada belki içerisinde bir kimyasal vardır suyla tepkimeye girebilir bunları itfaiyeci bilmek zorundadır. Yani artık yangın olur itfaiyeci söndürür bu artık yok. Dünyanın en profesyonel mesleği ülkemizde de son 15 yıldan bu yana itfaiyecilik mesleğinin çıtası baya yükseldi' dedi.

Yakın zamanda itfaiyecilerin teknik sınıfa dahil edileceğini belirten Küçükönder, yetkililerimiz bununla ilgili çalıştaylar yaptığını söyledi. Biz Kahramanmaraş itfaiyecisi olarak Büyükşehir belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç Beyinde büyük bir desteği ile şuan ülkemizin sayılı itfaiyeleri arasına girmiş durumdayız diyen Küçükönder şöyle konuştu: ''Yangına ulaşma süremiz ortalama 3,30 dakika yani şehir merkezlerinde ve ilçe merkezlerinde Türkiye ortalamasının 4,30-5 dakika olduğunu düşünürsek biz baya iyi bir noktadayız. İlk üçün içerisindeyiz yangına ulaşım süresi olarak merkezlerde şube sayısı olarak nüfusa oranladığımızda 29 şubemiz var birçok ilin çok çok önündeyiz. AK Denizin aslında Türkiye’nin sayılı itfaiyeleri arasındayız. Bizim hedefimiz Türkiye’nin en iyi itfaiyesi olmak. Yarış içindeyiz itfaiyeciler olarak biz işte İstanbul’la yarışırız İstanbul Amerika’daki bir itfaiye ile yarışır Biz itfaiyede ömür boyu itfaiye deriz.''

''Mesela bu arkadaşlarımız 9 tane ilden gelmiş Erzincan Elazığ, Hatay, Kastamonu gibi birçok ilden şuanda 9 ilin itfaiyecileri burada eğitim alıyorlar bu arkadaşlarımızın içinde ilk defa solunum cihazı giyenler var. Kasaba itfaiyecisi solunum cihazı daha hiç görmemiş arkadaş diyor ki; tüp deyince ben bir tek dalgıçlarda olur zannederdim. İl defa ömrümde solunum cihazı gördüm, kullandım. Diyor ve çokta memnun ayrılıyorlar buradan. Hem şehrimizin tanıtımı oluyor hem de itfaiye teşkilatlarının çıtasını yükseltiyoruz. Ben buradan büyük şehir başkanımıza verdiği destekten dolayı tekrar tekrar teşekkür ediyorum  Bir ilde itfaiye ye verilen önem ne kadarsa  o ilde insan hayatına çok önem veriliyor demektir. Yani bir belediye başkanı itfaiyeyi ne kadar önemsiyorsa o ildeki insanların hayatını da o kadar önemsiyor demektir. Biz büyükşehir itfaiyesi olarak yangınlarla mücadeleyi böyle eğitimlerle donanımızla teçhizatımızı geliştirirken diğer yandan yağın önlemleri yani farkındalık eğitimleri veriyoruz. Büyük şehrimizin arama kurtarma moral destek birimi var bu birimin şuanda 4 bine yakın gönüllüsü var. AKMOD birbirimiz belki yakında dünyaya örnek olacak bir birim. Herkes kendi işinde gücünde ama bir acil durumda bir anında bir yangın felekti anında ne yapacağını bile bilen organize olabilen insanlar yetiştiriyoruz Allah korusun bir evde göçük olduğu zaman oraya bir anda yüzlerce insan birikebiliyor fakat hiçbiri ne yapacağını biliyor kimse kimseyi dinlemiyor biz kendi AKMOD gönüllülerimize 6'şar kişilik takımlar halinde nasıl müdahale edileceğini nasıl bir takım gibi hareket edileceğini disiplini koordinasyonu öğretiyoruz. Yine büyükşehir belediyesi olarak anasınıflarından yani anaokullarından, üniversite öğrencilerine kadar okullarımızda farkındalık eğitimleri veriyoruz. Her yurdumuzu her okulumuzu yılda iki kere eğitim ve tatbikat yaparak bilgilendirmekle birlikte yangınların çıkmamasını sağlıyoruz.''

ANIZ YAKANLARI KINIYORUM

Anız yangınlarına değinen Küçükönder, ''En önemlisi de yaz ayları geldi iki tane önemli şeyimiz var bizim bir anız yangınları her yıl ilimizde binlerce o kadar korkunç bir şey ki bu anız yangını oluyor. 2016 yılında bizim anız yangını sayımız 3 bin 400’lerde yaptığımız başarılı çalışmalar sonrasında 2017’de 2 bin 300’lere düşürdük bu yılda yani 800'lerde anız yangınında bir azalma oldu. Bu yılda ilk 6 aylık dilimde anız yangınlarında yüze 15’lik yaklaşık azalma var geçen yıla göre. Bu demektir ki 2016 yılına oranla yüzde 35’lik azalma var. Buna rağmen her gün 30-35 tane anız yangını çıkartılıyor. O insanları kınıyorum burada. Çünkü devletimiz bir tane kediye köpeğe eziyet eden ceza vermek için yasa çıkartmaya uğraşırken, biz bir kedinin köpeğin kuşun hayatını kurtarmak için ağaca tırmanıyoruz kuyuya iniyoruz biz hayvan kurtarmak için uğraşırken o tarlada binlerce hayvanın milyonlarca canlı her anız yangınında katlediliyor. Kaplumbağa da hayvan orada yavrulanmış turaç diye bir tür var. Yavrularını anızların içerisine yapıyor kekliğin değişik bir türüdür kesinlikle kaçmıyor. Kanatlarını açıyor yavrularını korumak için yangından sonra bakıyoruz ki o turaçlarda yanmış. Mesela kaplumbağalar kendini kabuğuna çekiyor, korumaya alıyor kendince bomba gibi patlıyor bu anız yangınında 10 tane patlama oluyorsa kaplumbağa orada patlamıştır diyoruz. Bazı anız yangınları tarlalara sıçrıyor, bahçelere, ormanlara sıçrıyor ekini daha alınmamış tarlaya sıçrıyor.

 Biz il müftümüz ve milli eğitim müdürümüzle organize olarak çalışıyoruz, tarımda il ve ilçe müdürlüklerimizle, çiftçileri ziyaret ettik. Fatih Mehmet Erkoç Başkanımızı yangınla ilgili broşürleri gönderdik. Anız yapmak büyük günahtır. Gerçekten bir insan anız yaptıysa diğer günahları işlemesine gerek yok o ona ömür boyu yeter diyor bir İslam büyüğü. Lütfen tarlaları yakmasınlar. Tarlayı çöle çeviriyorlar o toprağın altındaki canlılar da yanıyor.  5 altı anız yangını sonunda o toprak sıfır verime dönüyor. İnşallah ilimizdeki anız yangınları sıfıra iner diyoruz'' ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN
Kaynak: Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi

Bu haber 255 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI