Bugun...Apple'dan büyük yapay zeka girişimi
Tarih: 24-11-2018 00:05:54 Güncelleme: 24-11-2018 00:18:54 + -


Bulut servislerine ihtiyaç duymayan yerel yapay zeka geliştirmek için çalışan Apple, benzer bir projeyle piyasaya çıkan Silk Labs'i satın aldı.


Apple'dan büyük yapay zeka girişimi

Mobil cihazlarda çoğu yapay zeka işlemleri bulut sunucuları üzerinden yapılıyor. Bu durum, Google ve Amazon gibi şirketlerin kullanıcıların taleplerini incelemesini sağlıyor. Ancak mahremiyete önem veren Apple yapay zekayı direkt olarak kendi cihazlarına yerleştirmenin yolunu arıyor. Şirket bu amaç doğrultusunda Silk Labs adlı girişimi satın aldı.

Silk Labs 2016 yılında, kitle fonlama ile geliştirmeye başladığı Sense adlı ev takip kamerasıyla biliniyor. Ancak bu proje birkaç ay içinde durduruldu ve yatırımcılara paraları iade edildi. Şirketin web sitesinde bu projenin altında yatan teknolojinin Apple’ın ilgisini çektiği belirtiliyor. Kısaca açıklayacak olursak Silk Labs’in geliştirdiği, cihaz üzerinde çalışan yapay zeka, insanları, yüzleri, nesneleri ve sesleri tespit edebiliyor. Yani bu işlem için bulut sunuculara bağlanmasına gerek kalmıyor.

Kişiye ve nesneye özel uygulamalar
Yerel yapay zeka ile desteklenen bir cihaz video akışında tespit edilen kişi ve nesnelere göre cihazdaki bir uygulamayı çalıştırabilir. Örneğin odaya köpek girdiğinde belirli bir videoyu oynatabilir ya da odaya giren kişiyi tanıyıp onun sevdiği müzikleri çalabilir. Silk’in sunduğu çözüm mobil cihazlarda ve sadece Apple’ınki gibi gömülü çip setlerinde çalışabiliyor. Apple ve rakipleri son zamanlarda yapay zeka kapasiteleri artırılmış çipleri kullanıma sunmuştu.

Şirket, genel video kayıtlarından önemli görsel ve işitsel detayları belirleyip ayrıştırabiliyor ve sadece bu kilit ögeleri bulut servisine anonim olarak gönderebiliyor. Böylece kameranın tüm videoyu buluta göndermek için çok fazla ağ genişliği kullanmasına gerek yok. Aynı şekilde Apple gibi bir şirketin de bu hizmeti sunabilmek için kullanıcıya dair depolaması gereken kişisel veri miktarı ciddi anlamda azalıyor. Silk mahremiyet ve güvenlik uygulamalarına çok fazla özen gösterdiğinin de altını çiziyor. Bu duruş, Apple’ın duruşuyla paralellik gösteriyor.

Apple’ın Silk’i 2018’de daha erken bir tarihte bünyesine kattığı ve yaklaşık bir düzine çalışanı olan şirket için nispeten az bir bedel ödediği ifade ediliyor. Silk Lab fonlama aşamasında toplam 4 milyon Dolar toplamıştı. Apple’dan konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.
Kaynak: Venture Beat

Bu haber 730 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • ADALET
  ADALET
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. ADALET
 2. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 3. Bebişler
 4. Yurdum İnsanı
 5. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI