Bugun..."AMACIMIZ ARANAN ELEMAN YETİŞTİRMEK"
Tarih: 07-12-2018 10:59:37 + -


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Niyazi Can, Üniversite kafeteryasında düzenlenen kahvaltı programında basın mensupları ile bir araya geldi. Üniversitede yapılan projeleri slayt olarak anlatan Rektör Can, üniversitede amaçlarının aranan eleman yetiştirmek olduğunu söyledi.Rektör Can, Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Mehmet Yüzbaşıoğlu'nun, ''Üniversitemizden mezun olan öğrencilerin iş bulma durumu nedir? Üniversite mezunu öğrencilerin işsizlik oranı artıyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?'' sorusunu da içtenlikle yanıtladı. 

HUZUR ORTAMINI SAĞLADIK

Göreve geleli yaklaşık 8 ay olduğunu belirten Rektör Niyazi Can, ''Ben bugün buradaysam bunu hakkı ile değerlendirmem gerektiğine inandım. Her şeyden önce üniversitemizde barış ortamını oluşturmaya çalıştık. Bir yerde huzur, barış olmazsa orada eğitimde olmaz, öğretimde olmaz, bilimsel çalışmada olmaz. Bir huzur ortamı yoksa orada herhangi bir faaliyet beklemek mümkün değildir. Biz Üniversitemizde huzur ortamını sağladık'' dedi. 

Rektör Can, ''Burada gönüllülük içerisinde hocalarımızın, yöneticilerimizin çalışmasını sağlayacak ortamı oluşturmaya çalıştık. Bu noktada bu çabamız devam ediyor. Bu noktada yöneticilerimiz ve arkadaşlarımızda bana tam destek veriyorlar. Yoksa ben tek başıma ne yapabilirim? Biz birlik ve beraberlik içerisinde başarılı olabiliriz'' dedi. 

Kahramanmaraş'ta Bugün Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Mehmet Yüzbaşıoğlu'nun, Üniversite mezunlarının işsizlik oranı artıyor bu konuda ne düşünüyorsunuz? sorusunu yanıtlayan Rektör Can, ''Üniversite mezunlarımızın istihdam edilmesi konusunda standartların yükseltilmesi en önemli amaçlarımızdan. Mezunlarla ilgili iletişim derneğimiz var. Biz bunu daha da aktif hale getirmeye çalışıyoruz. Her şeyden önce ısrarla benim uyguladığım; kalite nitelik, meslekte uzmanlık eninde sonunda istihdam edilebilirliği sağlayacaktır. Yöneticilerime hocalarıma vurguladığım kaliteli aranan eleman yetiştirmek'' dedi. 

İşçi alımlarında eş dost akraba değil de nitelikli donanımlı kişinin alınması önemlidir diyen Rektör Can, ''Nitelikli donanımlı insanı herkes tercih eder. Uygulama da eksiğimiz var bunu kabul ediyorum. Biz eğitim fakültesiyle birlikte yaptığımız programda devletin programında 2 dönem öğretmenlik uygulaması eğitim fakültesiyle birlikte devletin programında bir dönem öğretim uygulaması vardı. Eğitim fakültesiyle gerçekleştirdiğimiz modelde biz bu uygulamayı 6 döneme çıkardık. Yetkin ve olgun elemanlar yetiştirmemiz lazımdır.'' dedi. 

 

ÖĞRENCİ-FİRMA BULUŞMALARI ÖNEMLİ

''Firmamızla öğrencilerimizi daha öğrencilik yıllarında buluşturmak gerek. İstihdamı arttırmanın birçok yolu ve yöntemi vardır. Eğitimin kalitesini arttırmaktan tutun, yeni mezun öğrencilerimizle firmaları buluşturmaya kadar birçok yolu vardır. Bugüne kadar üniversitemizde kariyer günleri yapılıyordu. Bu günleri de sürdüreceğiz. Önümüzdeki hafta tüm fakültelerimizde öğrencilerimize kariyer yönetimi konferansları vereceğiz. Kariyer yönetimi konferanslarını başlatıyoruz. Artık bunu tüm fakültelerimizde yapacağız. Baharın hemen ilk günlerinde Meslek Yüksek Okullarına yönlendirilecek öğrencilerin istihdam edebilme ihtimali olan firmaları üniversitemizde bir araya getiriyoruz.''

MYO'DA İŞVEREN ÖĞRENCİ BULUŞMALARI

''Meslek Yüksek Okulları öğrencileri ve işveren buluşması diyebiliriz. Bun fuarı gerçekleştiriyoruz. Ayrıca fakültelerimiz ile ilgili aynı fuar yine son sınıf öğrencileri ile firmaları bir araya bir fuarı gerçekleştireceğiz. Bu bizim kaygımızdır. Öğrencilerin nitelikli bir şekilde mezun olmasını istiyoruz. Mezun olan öğrenci piyasada bir işe yaramıyorsa ve iş bulamıyorsa mezun olmanın bir anlamı yoktur. Bunun acısını mezun olan çocuk ve anne babası gibi bizde çekiyoruz. Gençleri dolu dolu yetiştirmemiz lazım. Bu çocukları daha öğrenci iken firmalarla buluşturmamız lazım. Herkesin devlette iş bulması mümkün değil. Benim dekanım ben öğrencilerimin şu kadarını işe yerleştirdim demelidir. Ben mezun ettim, gitti anlayışı olamayacaktır. Bu 38 bin öğrenci bize emanet edilmiştir. Olaya yönelik arkadaşlarım gerekli hassasiyeti gösteriyorlar. Göstermeye de devam edeceklerini her vesile ile ifade ediyorum.  Kayserinin nüfusu ile Kahramanmaraş’ın nüfusu aynı. Orada 4 üniversite varsa burası da 4 üniversiteyi taşıyabilecek kapasitededir.  Üniversite demek sadece 4 üniversite demek değildir. 3-5 bin öğrencisi olan üniversitelerde vardır. Bir üniversitenin üniversite olabilmesi için en az 20 sene gerekir. Bilgimizi ve tecrübelerimizi özel üniversite girişimcilerine aktarmaya hazırız.''

HABER-FOTO: ÖMER FARUK SALMAN
Kaynak: marasbugun.com

Bu haber 224 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI