Bugun...AK Parti’de af endişesi: Vicdan sızlatmaz mı?
Tarih: 29-09-2018 11:37:33 + -


AK Parti, MHP’nin af teklifini tüm teşkilatlarıyla masaya yatırdı. Af kapsamında Soma faciası ve Aylan bebeğin de can verdiği insan kaçakçılığı suçlarının bulunması, kamu vicdanını “derinden yaralayabileceği” endişesine neden oldu


AK Parti’de af endişesi: Vicdan sızlatmaz mı?


AK Parti, MHP'nin bazı suçlarda 5 yıllık ceza indirimi getiren yasa teklifini dört koldan mercek altına aldı. Yapılan incelemelerde bazı suçlara dönük yapılan indirimlerin kamu vicdanını "derinden yaralayabileceği" endişesi oluştu. Bunlar arasında 300 kişinin yaşamını yitirdiği Soma maden göçüğü, Aylan bebeğin Ege'nin soğuk sularında yaşamını yitirdiği göçmen kaçakçılığı da bulunuyor. MHP'nin hazırladığı yasa teklifi AK Parti genel merkez, grup, Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı'nda mercek altına alındı. Düzenleme kapsamına hangi suçların girdiği, cezaevinde bulunan kimlerin yararlanacağı ve dışarı çıkabileceği tek tek inceleniyor.

173 SUÇ KAPSAMDA: Yapılan ilk tespitlere göre 173 suç af kapsamına giriyor. Bunlar arasında yer alan bazı suçlar şöyle: "Taksirle ölüme sebebiyet verme, zimmet, irtikâp, trafik suçları, çevreyi kirletme, vatandaşa zehirli, içinde at, domuz eti v.s bulunan gıdaları satma, kumar, müstehcenlik, intihara yönlendirme, adam kaçırma, düşünce ve kanaat özgürlüğünün kullanılmasını engelleme, iftira, suç uydurma, göçmen kaçakçılığı, insan ticareti, kasten yaralama, insan üzerinde deney, organ veya doku ticareti, ayrımcılık, kişilerin huzur ve sükûnunu bozma, hırsızlık, gasp, mala zarar verme, ibadethane ve mezarlara zarar verme, hakkı olmayan yere tecavüz, dolandırıcılık, radyasyon yayma."

SOMA, AYLAN BEBEK: AK Parti, kamuoyunun yakından takip ettiği bazı davalarda ceza alanların da aftan yararlanması nedeniyle düzenlemeden endişe duyuyor. Suçların kamu vicdanını sızlatacağını ve onarılmaz yaralar açabileceğini düşüyor. Bunlar arasında 300'ün üstünde insanın yaşamını yitirdiği Soma maden kazası, Aylan bebek gibi birçok insanın Ege ve Akdeniz'in soğuk sularında ölümüne neden olan göçmen kaçakçıları, gerekli önlemleri almadığı için öğrenci yurtlarında yaşanan yangın gibi felaketlerin sorumlularını yer alıyor.

ÇOCUK GELİNLER: Kamuoyunda son yıllarda en çok tartışılan, devletin kampanya üstüne kampanya yaparak önlemeye çalıştığı çocuk gelinler de af kapsamına girecek. Çocukları evlenmeye zorlayan birçok kişi cezaevinden çıkabilecek.
Kaynak: Sabah.com.tr

Bu haber 760 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 • Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
  resim yok
 • futbolun hokkabazları sokakta
  futbolun hokkabazları sokakta
 • iş adamının yeşil pasaport isyanı
  iş adamının yeşil pasaport isyanı
 • Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
  Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 • kötü kedi şerafettine büyük ilgi
  kötü kedi şerafettine büyük ilgi
 1. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
 2. Aslan yavrusu Rus modelin yüzüne işedi
 3. futbolun hokkabazları sokakta
 4. iş adamının yeşil pasaport isyanı
 5. Genç Kadın, Saunada Müşterinin Saldırısına Uğradı
 6. kötü kedi şerafettine büyük ilgi
VİDEO GALERİ
YUKARI