Bugun..."ABD insanlık suçuna ortak oldu"
Tarih: 14-05-2018 16:59:50 + -


Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması ve açılışı protesto eden Filistinlilerin öldürülmesiyle ilgili, "Bu alçak bir katliamdır, Türkiye olarak bu kararı şiddetle kınıyoruz. Yok hükmünde sayıyoruz. ABD insanlık suçuna ortak olmuştur. " dedi.Başbakan Binali Yıldırım, İsrail askerlerince ABD'nin  Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto eden Filistinlilere yönelik  düzenlenen saldırılara ilişkin, "Bu bir alçak katliamdır, şiddetle kınıyoruz."  dedi.

Yıldırım, ANA uçağıyla İstanbul'dan Ankara'ya dönüşünün ardından  Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Bir gazetecinin, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının  ardından yaşanan olaylarla ilgili sorusu üzerine Yıldırım, şunları söyledi:

"ABD, İsrail büyükelçilik açılışını kutluyor, eğlence yapıyorlar. Aynı  zamanda da kendi haklarını, bağımsızlıklarını, topraklarını, çoğu işgal edilmiş  vatanlarını kurtarmak, feryatlarını dünyaya duyurmak için genç silahsız  siviller bu olayı protesto ederken İsrail askeri gözünü kırpmadan 43'e varan  masum, savunmasız Filistinliyi şehit ediyor. 2 bine yakın yaralı var. Bu bir  alçak katliamdır, şiddetle kınıyoruz. Daha önce Türkiye olarak İslam İşbirliği  Teşkilatı dönem başkanı olarak Cumhurbaşkanımızın girişimleriyle İstanbul  Zirvesinde alınan karar, hemen arkasında Birleşmiş Milletlerin belki de tarihinde  ender görülecek şekilde büyük bir ittifakla aldığı Amerika'nın Kudüs kararının  kınanması... Uluslararası hukuk adeta yok sayılmış ve nihayet inatla bu elçilik  taşıma kararı uygulanmaya konulmuştur. Bu açıkça bir tahriktir, açıkça bir  devleti yok saymaktır, Filistin'i yok saymaktır, haklarını hukuklarını  gasbetmektir."

ABD'nin sivilleri katleden İsrail yönetiminin yanında fütursuzca yer  aldığını ve yaşanan insanlık suçuna da ortak olduğunu ifade eden Yıldırım,  "Türkiye olarak bu kararı bir kez daha şiddetle kınıyoruz, yok hükmünde  sayıyoruz. Hele mübarek ramazana günler kala burada kardeşlerimize yönelik büyük  bir orantısız güç kullanılarak böyle bir katliamın gerçekleştirilmesini Türkiye  olarak, İslam alemi olarak, insanlık olarak kabul etmemiz mümkün değildir." diye  konuştu.

"KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ"

ABD'nin Tel Aviv büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması dolayısıyla bir  yanda tören düzenlenirken diğer yanda hayatını kaybeden Filistinli gençlerin  olduğuna dikkati çeken Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bir tane İsrailli ölen var mı? 'Yok.' Bu gençler sadece dünyanın  dikkatini çekmek için silahsız bir şekilde feryatlarını haykırmaktan başka bir  şey yapmıyorlar. Ellerinde silah, bomba, uçak yok. Sadece 'sesimizi dünya duysun'  diye bir gayret içindeler. Bunu bir katliama dönüştürmenin insanlıkla da devlet  olmakla da alakası yoktur. 'Dünya, bölge barışını koruyacağım, arabuluculuk  yapacağım' diyen ABD'nin de bu katliamda payının olması da ayrı bir olaydır ve  asla kabul edilemez. Bu yapılan girişim, bu tahrik bölgedeki sorunları daha da  kötüleştirecek ve Filistin meselesinde daha derin bir iz bırakacak, bölgede  istikrar ve barış belki de çok daha zorlaşacaktır."

"Türkiye olarak Filistin'in özgürlüğüne kavuşuncaya kadar  kardeşlerimizin yanındayız." diyen Yıldırım, ABD'nin dışarıda ateş yakarak kendi  iç yangını gözden kaçırmaya çalıştığını söyledi. Yıldırım, şöyle devam etti:

"İslam dünyası da bu katliam karşısında tek yürek, ses olmak  mecburiyetindedir. Filistinli şehit kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum ve  Türk milletinin dayanışmasını, kardeşliğini ve Türk devletinin, hükümetinin her  türlü yardım ve desteğinin dün olduğu gibi bugün de gelecekte de Filistinli  kardeşlerimizin yanında olacağını ifade etmek isterim."
Bu haber 207 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 • Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
  Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular<iframe width="/>
 1. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 2. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 3. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 4. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 5. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 6. Pişkin hırsızlar aynı dükkânı 6. kez soydular
VİDEO GALERİ
YUKARI