Bugun...2023 EĞİTİM VİZYONU ÇALIŞTAYI BAŞLADI
Tarih: 10-01-2019 13:50:24 Güncelleme: 10-01-2019 13:55:24 + -


Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 2023 Eğitim Vizyon İlçe Çalıştayını Öğretmenevi Salonunda gerçekleştirdi. Toplam iki gün sürecek olan çalıştay 13 çalışma grubundan 125 kişinin katılımı ile 19 başlık altında gerçekleştirildi.


2023 EĞİTİM VİZYONU ÇALIŞTAYI BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 Eylül ayında Milli Eğitim Bakanlığı 2023 eğitim vizyonu belgesini hazırlayarak kamuoyuyla paylaşmıştı. Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Eylül ayından bu yana eğitim vizyonu belgesi ile ilgili devam eden çalışmaları kapsamında, Milli Eğitim Müdürlüğünce Kahramanmaraş genelinde bütün ilçeleri kapsayan 2 günlük çalıştay bugün tamamlanacak.

Kahramanmaraş  Şehit Hanifi Çakallıoğlu Öğretmenevi salonunda ki Çalıştay, saygı duruşu, İstiklal Marşı ile başladı. Programın açılış konuşmasını Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Müdürü Harun Kurt yaptı.

Hayallerimizi hedeflerimize, hedeflerimizi de gerçeğe ulaştırabilmek için en büyük gücümüz insan kaynağımız diyerek sözlerine başlayan Harun Kurt, ''İnsan kaynağı deyince aklımıza gelen ülkemizin en büyük serveti gençlimiz gençlerimizi en güzel yetiştirmek mecburiyetindeyiz. Vizyon belgesinde de ifade edildiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın çok güzel formüle ettiği, biz de aklı selim, kalbi selim ve zevki Selim bir nesil yetiştirmek durumundayız. Yine cumhurbaşkanımızın ifadelerinin arkasından sayın bakanımızın veciz bir şekilde ifade ettiği gibi Çift kanatlı bir nesil yetiştirmek zorundayız. Bu bakımdan da biyolojik fiziksel ve dijital olan Tek vücutta birleştirmek mecburiyetindeyiz'' dedi.

Yaşanan çağın gerçeğinin herkesi buna mecbur ve mahkum ettiği ifade eden Kurt, ''Bütün bunların ötesinde eğitim denince son zamanlarda daha çok cevizin kabuğuna olan yatırım anlaşılmaya başlandı. Halbuki Ceviz Kabuğu değil içi için anlamlıdır. Bu bakımdan işin özü ile ilgili yoğunlaşmamız gerekiyor. Sizlerin de bildiği gibi 2023 eğitim vizyonu bakanlığımız tarafından birkaç ay öncesinde bütün ülkemizde ilan edildi. Çalışmaları kademeli bir şekilde başlatıldı bakanlığımız Bu çalışmanın 2023 eğitim vizyonun bir dönem sonunda bütün illerimizde bütün ilçelerimizde ve bütün paydaşların katılıması ile bir değerlendirilmesinin o il açısından vizyon belgesinin ne şekilde uygulanıp uygulanmayacağı ile ilgili görüş ve teklifleri açık yüreklilikle yapılmasını bizlerden talep etti.'' dedi.

Kahramanmaraş'ta ki 11 ilçede herkesin kendi ilçelerinde vizyon belgesini bütün paydaşları ile değerlendirerek, hedefleri ve önerileri, teklifleri paylaşacaklarını belirten Kurt, ''İnşallah bu güzel ve önerileri teklifleri birleştirmek suretiyle bizde Maraş 2023 Vizyon belgesi ile ilgili karakterimizi bakanlığımıza bakanlığımızda paylaşacağız'' ifadelerine yer verdi.

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, ''Bizler milli ve manevi değerlerine bağlı memleket meselelerine duyarlı vatanı milleti bayrağı için yeri geldiğinde her türlü fedakarlığı yapabilmek için ve yapabilmek bir nesil yerleştirme mecburiyetindeyiz'' diyerek sözlerine başladı.

Yılmaz, ''Sizden istirhamım hiçbir zihninizde engel koymaksızın bu nesli yetiştirmek için en iyisi iyi değil, en iyisi hangisi olmalı, neyi yaparsak arzuladığımız hedeflere ulaşabiliriz? en özgür, en özgün bir şekilde tekliflerinizi çalıştay sürecinde hazırlamanız ve bizlere takdim etmenizi, biz de onları birleşerek bakanlığımıza sunacağız. Sakın sıradan, basit küçük bir gibi gördüğünüz fikirleri kendinize saklamayın. Hepimiz biliyoruz ki bütün büyük yangınlar  küçük kıvılcımlardan meydana geliyor. Sizin tutuşturacağınız bir kıvılcım etrafı aydınlatmaya yetecektir. Ben bu çalıştayımızın ilimizde yapılan  diğer ilçelerimizde yapılan çalıştaylarla beraber çok güzel çok güzel sonuçlar getireceğine inanıyorum. İnşallah Sizin çalışmanızın bereketini birleştirmek suretiyle ikinci eğitim öğretim yılında biz yine 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde maraş 2023 eğitim vizyonu diye birkaç programımızı birlikte, belki bu salonda veya başka bir yerde tekrar sizlerle açıklayıp hızlı bir şekilde arzuladığımız hedefe ulaşmak için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz.'' dedi.

Konuşmalardan sonra Dulkadiroğlu İlçe Millî Eğitim Şube Müdürü Yunus Haskılıç tarafından sunum eşliğinde 2023 Eğitim Vizyonunun Felsefesi, 2023 eğitim vizyonunun temel politikası, 2023 eğitim vizyonuna içerik ve uygulama, okul gelişim modeli, öğrenme analitiği araçlarıyla veriye dayalı yönetim, ölçme ve değerlendirme, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve yönetimi,okulların finansmanı, teftiş ve kurumsal rehberlik hizmetleri finansmanı, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, özel eğitim, özel yetenekli öğrenciler, yabancı dil eğitimi, öğrenme süreçlerinde dijital içerik ve beceri destekli dönüşüm, erken çocukluk, temel eğitim, orta öğretim, fen ve sosyal bilimler liseleri, imam hatip ortaokul ve liseleri, mesleki ve teknik eğitim, özel öğretim, hayat boyu öğrenme ana başlıkları altında konuların anlatımı yapıldı.

Toplantıya Şube müdürleri, Kurum müdürleri, Okul müdürleri, Müdür yardımcıları, Öğretmenler, Öğrenciler, STK temsilcileri ve veliler katıldı.

HABER: MUSTAFA KÖMÜ

 
Kaynak: marasbugun.com

Bu haber 196 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YEREL HABER Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
  Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. Osmanlı Padişahları yeniden çizildi.
 2. Bebişler
 3. Yurdum İnsanı
 4. FANTASTİK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
  AK Parti'den
 • Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
  Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 • Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
  Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 • Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
  Kahramanmaraş'ın turistlere
 • Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
  Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 • İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
  İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
 1. AK Parti'den "Canımın içi Türkiyem" klibi
 2. Ahmet Özdemir, TBMM Genel Kurulunda konuştu
 3. Sarı yelekliler Apple store'u yağmaladı
 4. Kahramanmaraş'ın turistlere "GEZEDE" uygulaması
 5. Brezilyalı pilot 18 bin fitte müslüman oldu
 6. İtfaiyede defile tepkilere neden oldu
VİDEO GALERİ
YUKARI